Ukrajna döntött: átnevezi a magyar városokat, és elítéli Magyarországot

Debrecen helyett Dobracsin.

Az egész országban dolgoznak az új temetők kiépítésén.
Ukrajna hatalmas emberveszteségei miatt az országban új katonai temetők létesítésére van szükség, mivel a meglévő temetkezési helyek megteltek – számolt be róla a Le Monde. A francia lap által készült riport szerint
az egész országban építészek és tervezők dolgoznak olyan temetők kialakításán, amelyekben eltemethetik a fronton elesett katonák tömegeit.
A cikk két fő helyszínt emel ki: a Kijev közelében, Hatne régióban épülő Nemzeti Katonai Emléktemetőt, valamint a lvovi „Mars-mező” temető átalakítását.
A Kijevet Odesszával összekötő autópálya mentén, Hatne régióban egy hatalmas temető épül, amely Ukrajna egyik legnagyobb katonai emlékhelye lesz. A projektet Serhi Derbin építész vezeti,
a temető egy több mint 37 millió eurós (1,4 milliárd forint) beruházás.
A temető hosszú távon 130 000–160 000 elhunyt katona nyughelyéül szolgálhat. A területet 120 hektáros temető és egy másik 260 hektáros telek alkotja, modern infrastruktúrával: gránit sétányokkal, hársfákkal, padokkal, egy „gyász házával” a szertartásokhoz, és egy 300 fős óvóhellyel, amely bombázások esetére nyújt menedéket – ez utóbbi egyedülálló egy temető esetében. A katonák földi maradványait már idén nyáron elkezdik elhelyezni a temetőben.
A helyszínválasztás nem volt zökkenőmentes. Eredetileg Bykivniát, a sztálini tisztogatások egykori tömegsírjainak helyét szemelték ki, ám ez heves tiltakozást váltott ki, mivel történelmileg és szimbolikusan problémás lett volna egy ilyen helyre temetőt építeni. Anton Drobovics, a Nemzeti Emlékezet Intézet korábbi vezetője élesen bírálta az ötletet, így végül Hatne mellett döntöttek. Drobovics szerint
a katonai temetők „a nemzeti identitás falának téglái”, amelyek a háborúval párhuzamosan formálják Ukrajna önképét.
A helyi lakosok és a természetvédők azonban aggodalmukat fejezték ki az erdőirtás és a környék nyugalmának megzavarása miatt, de a projekt ennek ellenére folytatódik. A temető tervezése során figyelembe vették az ukrán társadalom hagyományait és a modern technológiát is. A sírokat kolumbáriumok köré rendezik, bár a hamvasztás még nem elterjedt Ukrajnában. Az azonosítatlan katonák számára ideiglenes tölgyfa sírhelyeket alakítanak ki. A még azonosítatlan katonák sírkövein olyan részleteket tüntetnek fel, mint tetoválások vagy genetikai adatok, hogy később azonosíthassák a halottakat.
Lvovban, Nyugat-Ukrajna központjában a „Mars-mező” temető, amely a híres Licsakiv temetőhöz csatlakozik, szintén kapacitásproblémákkal küzd. A területen alig 40 szabad hely maradt, ami körülbelül két hónapra elegendő. A város ezért új temető építését tervezi, amelynek helyszínéről hamarosan döntés születik.
A lvovi temető „különlegessége”, hogy a tervezésbe bevonták a gyászoló családokat, akik egy évig tartó konzultáció során az építészekkel együtt dolgoztak a temető átalakításán. A végső terv szerint a sírokat terrazzo kővel, borókabokrokkal és gyertyatartó fülkékkel újítják fel, így egységes, de méltóságteljes megjelenést kapnak.
A lvovi temetőben minden sír egyedi, a sárga-kék ukrán vagy vörös-fekete nacionalista zászlókkal lesznek díszítve,
és a családok aktívan részt vesznek a sírok gondozásában.
A háború kezdete óta elesett katonák pontos száma titkos, de Zelenszkij elnök 2022-ben 46 000 halottról és 380 000 sebesültről beszélt, miközben tízezrek „eltűntek” vagy „fogságba kerültek”. A valós számok azonban – ahogy a temetkezési helyek hiánya is mutatja – valószínűleg jóval magasabbak, mint, amit a hivatalos szervek elismernek.
Nyitókép források: JURIJ DJACSIN / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Debrecen helyett Dobracsin.
***